Evropské kočky

Evropské kočky patří mezi přírodní plemena vzniklá bez zásahu člověka. Jsou to ty nejpůvodnější kočky, z nichž vznikla nová plemena nebo se podílely na jejich šlechtění. Běžně se vyskytují po celé Evropě coby kočky domácí, ale ne všechny kočky domácí odpovídají standartu evropské kočky. Jejich organizovaným chovem se začaly cca před 50 lety zabývat ve Skandinávii, především ve Finsku. Dnes tam najdeme krásné robustní evropanky mohutného vzrůstu, mnoha barev, které se jinde jen tak nevidí-to je výsledek letitého chovu evropských koček s rodokmenem. V jiných zemích se s evropskými kočkami s rodokmenem téměř nesetkáme, na výstavě jsou jako rarita, což platí i pro Českou republiku. Jsou uznány v mnoha barevných varietách-cca 70. 

Pokud hledáte umírněnou kočku ve všech směrech, je evropská kočka přesně pro Vás. Tyto kočky nezaujmou nějakým extrémem, ale svoji harmonií ve vzhledu i v povaze. Jejich vzhled charakterizuje vyváženost-krása původní šelmy bez zásahů šlechtění.  Povahově je to "zlatý střed"-ani příliš velký temperament, ani flegmatická povaha. Jsou velmi přizpůsobivé a samostatné, přitom milují svého člověka.  Po přivyknutí mají rádi děti a hraní s nimi. 

Jejich nároky na péči jsou minimální-žádné koupání, česání, pouze v případě línání je můžeme naučit na česání. To ale jen kvůli zjednodušení úklidu bytu, kočky to nepotřebují. Evropanky jsou zdravé a silné, nebývají zatížené genetickými vadami. Dožívají se vysokého věku 15 let a výše.